Dlaczego warto wybrać akurat keramzyt do swojego ogrodu? Powodów jest bardzo wiele!

Ogrodnicze zastosowanie keramzytu jest chyba najbardziej oczywistym sposobem wykorzystania tego materiału w praktyce. W ten sposób korzysta się z bardzo wielu jego zalet, a warto dodać, że jest on materiałem całkowicie ekologicznym, produkowanym ze złóż skały ilastej, która jest poddawana obróbce cieplnej w temperaturze około 1200 stopni.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że keramzyt jest kruszywem lekkim, które akumuluje ciepło, przyjmuje wilgoć i je oddaje, ma porowatą strukturę i rozluźnia każdą mieszankę, w które składzie się znajdzie. W przypadku jego ogrodniczego zastosowania bardzo istotne jest także to, że materiał ten nie jest podatny na działanie patogenów, nie będzie więc powodował rozprzestrzeniania się grzybów, pleśni ani żadnych chorób bakteryjnych. W przypadku użycia go jako składnik mieszanki do uprawy roślin- będzie napowietrzał strukturę gleby tak, aby zapewnić korzeniom dostęp do tlenu i ograniczać zachodzenie procesów gnilnych.

Odwodnienia i drenaże

Zakładając ogród warto najpierw wziąć pod lupę to, jaką glebą się dysponuje i czy będzie ona zadowalająca do uprawy roślin, które chcielibyśmy na niej zasadzić. Niestety, bardzo często okazuje się, że uprawiać przyszło nam glebę niskiej klasy, ciężką, podmokłą i bardzo gliniastą, która trudno przesycha, a przesychając tworzy zbitą skorupę. Jak łatwo jest sobie wyobrazić- jest nieodpowiednia gleba do uprawy większości roślin o dużych walorach ozdobnych. Dlatego też można wykorzystać keramzyt do tego, aby móc poprawić jej strukturę lub wykonać specjalną warstwę drenażową, która pozwoli osuszyć teren.

Taka warstwa powinna mieć około 30-40 cm i powinna być dość głęboko wykopana pod powierzchnią gruntu. Do takiego zastosowania doskonale sprawdzi się keramzyt od Leca® KERAMZYT sprzedawany luzem. Można go zamówić z  Leca® KERAMZYT z transportem specjalnymi samochodami, które szybko rozładowują kruszywo w miejscu docelowym. Bardzo istotny jest tutaj fakt, że keramzyt nie niszczeje pod wpływem wilgoci- jego wytrzymałość jest w tym przypadku bardzo duża, co sprawia, że jest to doskonałe rozwiązanie na lata.

W jaki sposób uzdatnić ziemię pod uprawę?

Poprawę struktury gleby można wykonać na kilka sposobów, na przykład poprzez wymieszanie jej z różnego rodzaju dodatkami, takimi jak chociażby keramzyt. Do tego celu sprawdzi się też perlit, wermikulit, zeolit, lawa wulkaniczna, zrębki, kora, ziemia kompostowa oraz nawozy organiczne. Efektem tworzenia takiej mieszanki powinna być czarna ziemia o lekkiej, pulchnej strukturze, bogata w zróżnicowane składniki pokarmowe, których rośliny bardzo potrzebują do wzrostu i kwitnienia.

Sprawdź ofertę na https://leca.pl/!

Marta

Related posts